Makerere Win 2013 Rugby Nusfu Gold
Giants Makerere University have clinched the rugby title at the ongoing Inter-University Games at Uganda Christian University (UCU), Mukono on Wednesday afternoon.
The team won all their four games in the round robin circuit to collect a maximum 16 points and wrestle the trophy away from holders Kyambogo University who finished third and earned a bronze with 8 points while hosts Uganda Christian University were second with 12 points.
Inspired by eventual Man-of-the tournament Ecodu Opio Emmanuel, DMark Kobs and Uganda Rugby Cranes stars Joseph Aredo and Justin Kimono, MUK whipped Nkumba University 7-3 and Makerere University Business School (MUBS) 21-10 on match day Tuesday before beating defending champions Kyambogo and hosts UCU 17-0 and 10-0 respectively on Wednesday to win gold at Namilyango College rugby ground.
Match Day 3 Results
Rugby
Kyambogo 0-8 UCU
Nkumba 3-7 MUK
MUBS 7-12 Kyambogo
UCU 19-0 Nkumba
MUK 21-10 MUBS
Kyambogo 0-17 MUK
UCU 15-5 MUBS
MUBS 36-0 Nkumba
Nkumba 0-3 Kyambogo
UCU 3-10 MUK
Track and Field
10000m Men (Final)
1-Thomas Rono (Ndejje) 29mins 23.1 secs –Gold
2-Joshua Cheptegei (Bugema) 30mins 02.4 secs –Silver
3-Chelal Bernard (Ndejje) 30min, 58.3 secs –Bronze
1500M (women)-Final
1-Dorcus Ajako (Ndejje) 4mins 34.7 secs-Gold
2-winnie Nanyondo (Kampala University) 4mins 37.6 secs-Silver
3-Lillian Anzazi Wemali (Bugema) 4mins 56.5 secs-Bronze
1500M (Men) Final
1-Wycliff Chemtingen Kipteek (Kampala University) 3mins 52.8 secs-Gold
2-Cherop Sam (Kampala University) 3mins 57.3 secs –Silver
3-Mukasa Edward (UCU) 3mins 58.9 secs –Bronze
100M (men) Final
1-Wesonga Ivan (UCU) 10.7 secs
2-Bidusu Hamidu (Ndejje) 10.09 secs
3-Opio Dennis (Kampala University) 11 secs
100M (women) final
1-Mary Zawadi (UCU) 12.6 secs
2-Nakaayi Halimah (Kampala University) 12.9 secs
3-Mbeiza Lillian (Kampala University) 13 secs
Javelin (Women) Final
1-Lucy Aber (Kampala University) 43.80M- Gold
2-Acan Janneth (UCU) 40.45M-Silver
3-Oyella Lucy (Ndejje) 34.01 M- Bronze
Shot Putt Men (Final)
1-Wokorathc Jacob (Ndejje) 12.96 M- Gold
2-Oyet Richard (Ndejje) 11.76 M-Silver
3-Okot Vincent (UCU) 11.46 M -Bronze
Shot Putt women (final)
1-Acan Janneth (UCU) 11.54 M- Gold
2-Mirembe Peace (Ndejje) 11M –Silver
3-Katiiti Phiona (MUK) 8.72M –Bronze
Long Jump men (Final)
1-Alfred Okot (KIU) 7.15M-Gold
2-Vincent Okot (UCU) 6.95 M-silver
3-Dickens Otim (Nkumba) 6.85M- Bronze (Otim is a National team volleyball player. He also plays for Nkumba Volleyball team)
Football Women:
UCU 4-0 Kyambogo
Volleyball
Women
UCU 3-0 Kyambogo
Men
Ndejje 3-0 Kabale
Tennis
David Oringa (UCU) beat C.Wanyama (MUK) 6-0,6-0
C.Kavuma(UCU) beat E.Mukasa 6-3,6-4
Handball Men
Ndejje 73-16 Busitema (Brax Nkengurutse scored 38 goals for Ndejje)
Basketball
Men
Ndejje 47-44 Kyambogo
Women
MUK 57-46 Kampala University
UCU 54-35 Nkumba
Netball
MUST 20-33Bishop Stuart
IUIU 15-36 MUK
Kyambogo 14-27 Ndejje
Busitema 6-48 Nkumba